Aktualnie
Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.
Licznik
- Odsłon artykułów:
- 615094
QRcode
Wścieklizna na terenie powiatu mińskiego!
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 21, czerwiec 2022 22:30
- Opublikowano: wtorek, 21, czerwiec 2022 22:29
- Jarosław Borcuch
Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu, atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt.
Na terenie województwa mazowieckiego odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich ( lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren) oraz u zwierząt towarzyszących (psy i koty)
Zachowaj ostrożność !
Nie zbliżaj się do dzikich i bezpańskich zwierząt !
W przypadku pogryzienia zgłoś się niezwłocznie do lekarza!
Informacja Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zgłaszania dzików
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 01, czerwiec 2022 20:47
- Opublikowano: środa, 01, czerwiec 2022 20:45
- Krzysztof Marciniak
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi sposobu zgłaszania dzików padłych lub odstrzelonych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 3.12 załącznika do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia w 2022 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” uprzejmie informuję, co następuje.
Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia każdy znaleziony padły lub odstrzelony, w tym sanitarnie, dzik powinien zostać zgłoszony przez myśliwego, pracownika parku narodowego lub Służb Leśnych do powiatowego lekarza weterynarii za pośrednictwem systemu informatycznego przeznaczonego do tego celu.
Pismo GLW w sprawie zgłaszania dzików do PLW
Ukraina - przemieszczanie zwierząt - tymczasowa procedura
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 23, marzec 2022 18:01
- Opublikowano: środa, 23, marzec 2022 17:55
- Damian Dąbrowski
Tymczasowa procedura przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy na teren Polski przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych dla psów, kotów i fretek
Тимчасова процедура переміщення супроводжуючих тварин з території України на територію Польщі особами, які не мають комплекту ветеринарних документів на собак, котів та фреток
Przywóz zwierząt innych niż towarzyszące podróżnym, w tym zwierząt gospodarskich odbywa się zgodnie z obowiązującymi zasadami określonymi w przepisach Unii Europejskiej” (Imports of animals other than pets accompanying travelers, including farm animals, are carried out in accordance with the applicable rules set out in the European Union regulations)
Перевезення тварин, інших ніж супроводжуючі подорожуючих, у тому числі сільськогосподарських тварин, відбувається з дотриманням діючих правил, передбачених в положеннях Європейського Союзу” (Imports of animals other than pets accompanying travelers, including farm animals, are carried out in accordance with the applicable rules set out in the European Union regulations)
Do pobrania/to download:
- Tymczasowa procedura Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postepowania ze zwierzętami towarzyszącymi uchodźcom wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego.
- Interim procedure of the Chief Veterinary Officer on handling of animals accompanying refugees entering the EU from Ukraine via Polish external border during a military conflict.
- Тимчасовий порядок роботи головного ветеринарного лікаря з тваринами, які супроводжують біженців, які в’їжджають до ЄС з України через зовнішній кордон Польщі під час військового конфлікту.
- Wniosek - Application
- Заява про видачу ліцензії - Application for permission
- Pozwolenie - Permit
- Дозвіл - Permit
Informacja dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 15, marzec 2022 19:19
- Opublikowano: wtorek, 15, marzec 2022 19:12
- Małgorzata Trzcińska
Zarządzenie Nr 3 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 11 stycznia 2022 r.
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 17, styczeń 2022 14:59
- Opublikowano: poniedziałek, 17, styczeń 2022 14:59
- Damian Dąbrowski
ZARZĄDZENIE NR 3
MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
Z DNIA 11 STYCZNIA 2022 ROKU.
w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego.
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
Zarzadzenie_nr_3_MWLW_z_11012022.pdf
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 27, sierpień 2021 16:22
- Opublikowano: piątek, 27, sierpień 2021 16:22
- Małgorzata Trzcińska
Zatrzymaj Afrykański Pomór Świń
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 17, sierpień 2021 12:22
- Opublikowano: piątek, 13, sierpień 2021 11:54
- Krzysztof Marciniak
Przesłanki kampanii
Sektor wieprzowy
Unia Europejska jest największym eksporterem wieprzowiny na świecie z rocznym eksportem wynoszącym ponad 5 milionów ton. Jest to zatem jedna
z najważniejszych gałęzi w unijnym rolnictwie. W porównaniu z innymi sektorami produkcji mięsa, hodowla świń ma największy udział odpowiadając za 8,5% całkowitej produkcji rolnej w UE‐27. Udział produkcji wieprzowiny w całkowitej produkcji mięsa w UE wynosi 35%. Przemysł ten stoi jednak w obliczu poważnego kryzysu spowodowanego wirusem Afrykańskiego pomoru świń (ASF), który może doprowadzić do znacznych szkód gospodarczych lokalnie i w całej Europie.
Co to jest Afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, która atakuje świnie domowe i dziki. Choć dla ludzi wirus ten jest nieszkodliwy, to dla świń jest zazwyczaj śmiertelny. Obecnie na ASF nie ma ani szczepionek, ani lekarstw, a wyeliminowanie tej choroby może zająć kilka lat. W ostatniej dekadzie liczba ognisk ASF wzrosła. W chwili powstawania tego tekstu choroba nadal występuje w 12 krajach europejskich: Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemczech, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech. Ognisko ASF na danym obszarze lub w danym kraju może poważnie wpłynąć na przemysł wieprzowy, ponieważ prowadzi do wybicia dużej liczby trzody chlewnej, ograniczeń w handlu, i w konsekwencji znacznych strat finansowych.
Wykrywanie, zapobieganie, zgłaszanie
W obliczu tak niszczycielskich skutków pojawienia się ASF, kluczem do powstrzymania tej śmiertelnej choroby jest jej wykrywanie, zapobieganie
i zgłaszanie. Ta kampania ma na celu podniesienie świadomości i pomoc w ogólnym zrozumieniu, czym jest ASF i jak można z nim walczyć poprzez zapobieganie (jak uniknąć zakażenia i chronić gospodarstwa oraz inwentarz żywy), wykrywanie (jak rozpoznawać objawy ASF) oraz zgłaszanie (co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia).
Załączany pakiet informacyjny tej kampanii zawiera: uzasadnienie kampanii, infografikę, ulotkę oraz cztery posty gotowe do publikacji w mediach społecznościowych informujące o objawach ASF, środkach bezpieczeństwa
i punktach kontaktu w przypadku podejrzenia zakażenia. Celem kampanii uruchomionej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jest informowanie hodowców trzody chlewnej o ASF, wspieranie krajów sąsiadujących
z regionami dotkniętymi chorobą oraz pomoc w zwalczaniu choroby w Europie.
Więcej informacji:
Witryna kampanii #StopASF: https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/
Europejski Urząd ds. Żywności i Bezpieczeństwa: https://www.efsa.europa.eu/
NIE dla ASF! - kampania informacyjna Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
- Szczegóły
- Poprawiono: niedziela, 13, czerwiec 2021 16:04
- Opublikowano: niedziela, 13, czerwiec 2021 16:01
- Krzysztof Marciniak
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie akcji szczepień lisów wolno żyjących
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 05, maj 2021 15:07
- Opublikowano: środa, 05, maj 2021 15:07
- Ksymena Żelazna
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w strefie ochronnej wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim w 2021 r.
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
Aktualizacja wykazu podmiotów działających w obszarze zagrożenia ASF
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 09, kwiecień 2021 16:56
- Opublikowano: czwartek, 01, kwiecień 2021 08:49
- Kamila Kieliszczyk
Szanowni Państwo,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, że na stronie internetowej GIW została dokonana aktualizacja dokumentu, zawierającego wykaz podmiotów sektora utylizacyjnego, wskazanych do odbioru, transportu i przetwarzania/spalania padłych dzików i padłej trzody chlewnej pochodzącej z gospodarstw zlokalizowanych w obszarach zagrożenia ASF.
Wykaz dostępny jest w formie pliku pdf na dole strony pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce
Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, marzec 2021 15:39
- Opublikowano: środa, 24, marzec 2021 15:39
- Krzysztof Marciniak
Zgodnie z informacjami, ARiMR w terminie do 29 marca 2021 r. przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Pomoc jest finansowana z budżetu PROW na lata 2014-2020. W ramach „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” na pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą świń w liczbie nie mniejszej niż 50 sztuk lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń” i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Na tego typu przedsięwzięcia mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację takiej inwestycji.
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze.pdf
Pismo Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w związku z coraz liczniejszymi przypadkami telazjozy u żubrów
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 25, luty 2021 15:15
- Opublikowano: czwartek, 25, luty 2021 14:02
- Małgorzata Trzcińska
Mając na uwadze polecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w związku z coraz liczniejszymi przypadkami telazjozy u żubrów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, co następuje.
Telazjoza jest pasożytniczą chorobą dzikich i domowych przeżuwaczy powodowaną przez nicienie z rodzaju Thelazia. Pasożyty te umiejscawiają się w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce. Ze względu na przenoszenie nicieni przez owady (muchy z rodziny Muscidae), choroba ta jest silnie inwazyjna. Obecnie stwierdzane przypadki dotyczą żubrów na terenie Bieszczadów i Puszczy Białowieskiej.
U zarażonych zwierząt obserwuje się ostre zapalenie spojówek, łzawienie, obrzęk, światłowstręt, wysięk surowiczo-śluzowy przechodzący w ropny, w efekcie doprowadzający do zlepiania powiek. Pojawia się zmętnienie a następnie owrzodzenie rogówki. W wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych dochodzi do ropnego zapalenia gałki ocznej. Zaobserwować można również objawy ogólne takie jak brak apetytu, niestrawność, chudnięcie zwierząt, a także rozdrażnienie i spadek wydajności mlecznej u krów. Brak leczenia lub zbyt późne jego rozpoczęcie może skutkować nieodwracalną utratą wzroku przez zwierzęta.
Choroba wywoływana przez nicienie z rodzaju Thelazia nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania, rejestracji ani nie generuje obowiązku monitorowania. Postępowanie w gospodarstwie opiera się na diagnozie postawionej przez lekarza weterynarii wolnej praktyki oraz postępowaniu terapeutycznym, za zgodą i na koszt posiadacza zwierząt.
Mając na uwadze powyższe Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim ponawia apel przesłany pismem znak PIW.MM.ZOZ.5200.6.14.2020 z dnia 6 maja 2020 r. o przestrzeganie wymagań weterynaryjnych określonych dla gospodarstw utrzymujących bydło, które jest niezmiernie ważne w zapobieganiu wystąpienia i szerzenia się chorób zakaźnych. W tym szczególnym przypadku zwłaszcza o zabezpieczanie zwierząt przez owadami oraz ograniczanie populacji owadów w gospodarstwie poprzez stosowanie odpowiednich środków owadobójczych, przestrzeganie higieny w pomieszczeniach inwentarskich (m. in. systematyczne i dokładne usuwanie ściółki, czyszczenie poideł i karmideł), a także stosowanie lepów, muchołapek lub lamp owadobójczych.
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
Rozporządzenia nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 2 lutego 2021 roku
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 09, luty 2021 20:17
- Opublikowano: wtorek, 09, luty 2021 20:17
- Magdalena Pierzak
ROZPORZĄDZENIE NR 3/2021
WOJEWODY MAZOWIECKIEGO
z dnia 2 lutego 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na trenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego i m. st. Warszawy wraz z załącznikiem .
Do pobrania:
20210203_Rozprzadzenie_nr_3_WM.pdf
Dokonywanie zgłoszeń przemieszczeń - formularze jednopodpisowe
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 22, styczeń 2021 12:28
- Opublikowano: piątek, 22, styczeń 2021 12:27
- Agnieszka Łoza
Uprzejmie informuję o utworzeniu na stronie (https://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat.html) nowej sekcji po wybraniu której wyświetla się następujący komunikat:
Dokonywanie zgłoszeń przemieszczeń formularze jednopodpisowe
ARiMR wprowadza zmiany w składaniu papierowych formularzy zgłoszeń zwierzęcych i jednocześnie zachęca posiadaczy zwierząt do korzystania z Portalu IRZplus. Zgłoszeń przemieszczeń zwierząt gospodarskich oznakowanych należy dokonywać na formularzach jednopodpisowych (podpisanych przez nabywającego lub zbywającego).
W przypadku posiadania druków dwupodpisowych (na których jest możliwość złożenia podpisu zarówno przez nabywającego jak i przez zbywającego) należy pamiętać, aby tak i druk był podpisany tylko przez jednego z posiadaczy - albo tylko przez nabywającego, albo tylko przez zbywającego.Obowiązujące formularze dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt znajdują się na stronie internetowej Agencji w zakładce „Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt" (https://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat/formularze-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat-gospodarskich.html)
W związku z powyższym zachęcamy do korzystania z Portalu IRZplus, który umożliwia posiadaczom zwierząt gospodarskich oznakowanych dokonanie zgłoszeń zwierzęcych w imieniu własnej siedziby stada oraz przegląd informacji wprowadzonych bezpośrednio do systemu informatycznego ARiMR, w którym prowadzony jest rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych. Dzięki aplikacji można szybko i wygodnie wypełnić obowiązki ustawowe IRZ, bez konieczności wychodzenia z domu (przychodzenia do BP).
Informacje dotyczące obsługi zgłoszeń przez Internet - Portal IRZplus znajdują się na stronie internetowej Agencji (https://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat/obsluga-zgloszen-przez-internet-portal-irzplus.html)
Rozporządzenie nr 2 Wojewody Mazowieckiego z dnia 19 stycznia 2021 r.
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 21, styczeń 2021 22:53
- Opublikowano: czwartek, 21, styczeń 2021 22:51
- Magdalena Pierzak
ROZPORZĄDZENIE NR 2/2021
WOJEWODY MAZOWIECKIEGO
z dnia 21 stycznia 2021 r.
w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy.
Do pobrania:
20210121_Rozporzadzenie _nr_2_WM.pdf
Zarządzenie Nr 3 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 11 stycznia 2021 r., w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 13, styczeń 2021 17:24
- Opublikowano: środa, 13, styczeń 2021 17:19
- Olga Tkaczyk
ZARZĄDZENIE NR 3
MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
Z DNIA 11 STYCZNIA 2021 ROKU.
w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego.
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
Zarzadzenie_nr_3_MWLW_z_11012021.pdf
Nowe zasady podróżowania ze zwierzętami od 1 stycznia 2021 r.
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 29, grudzień 2020 08:49
- Opublikowano: środa, 23, grudzień 2020 08:49
- Małgorzata Trzcińska
Przemieszczanie z UE do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r.
Po zakończeniu okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 r. zasady dotyczące przemieszczania psów, kotów i fretek z UE do Wielkiej Brytanii pozostają w niezmienionej formie:
- Zwierzęta muszą być prawidłowo oznakowane;
- Zwierzęta muszą posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
- Zwierzęta muszą posiadać paszport UE;
- Psy przemieszczane do Wielkiej Brytanii muszą zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis (więcej na temat dodatkowych wymogów można przeczytać w punkcie 4 tutaj).
Należy jednak pamiętać, że obowiązujące zasady mogą ulec zmianie, w związku z czym sugerujemy na bieżąco sprawdzać informacje publikowane przez portale rządowe
w UK, a w szczególności:
https://www.gov.uk/guidance/pet-travel-to-europe-from-1-january-2021
Przemieszczanie z Wielkiej Brytanii do UE po 1 stycznia 2021
Z uwagi na zakończenie aktualnie obowiązującego okresu przejściowego, Wielka Brytania stanie się państwem trzecim (nienależącym do UE). Zgodnie z niedawno przyjętymi
przepisami UE, Zjednoczone Królestwo (*bez Irlandii Północnej) będzie wymienione w części 2 załącznika II do rozporządzenia UE 577/2013.
W przypadku niehandlowego przemieszczania w ramach podróży ze zwierzętami z Wielkiej Brytanii do UE konieczne będzie:
- prawidłowe oznakowanie zwierzęcia,
- ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie
- świadectwo zdrowia (przy każdorazowym wjeździe do UE) -wzór dokumentu dostępny pod linkiem:
Zwierzęta, które wyjadą z UE na ważnym, należycie wypełnionym unijnym paszporcie, będą mogły powrócić do Unii na podstawie ww. dokumentu (pod warunkiem, że
szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane przed opuszczeniem UE będzie nadal ważne). Paszport wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem umożliwiającym wjazd na teren UE. Niezbędne będzie świadectwo zdrowia.
Ponadto zwierzęta domowe wwożone do UE będą musiały zostać przedstawione do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych:
https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eulegislation/non-commercial-non-eu/tpe_en
* W przypadku Irlandii Północnej planowane jest utrzymane dotychczasowych zasad handlu wewnątrzunijnego oraz przemieszczania zwierząt towarzyszących,
chociaż należy się spodziewać tymczasowych trudności związanych z uruchomieniem procedur kontrolnych na granicy Irlandia Północna, a Wielka Brytania.
Szczegółowe informacje w sprawie podróżowania między UE i Zjednoczonym Królestwem po zakończeniu okresu przejściowego (w tym podróży ze zwierzętami),
zawarte są na stronie internetowej GIW:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/brexit
Ważne informacje dotyczące BREXITu są publikowane pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/handeleksport-import/brexit---wazne-informacje
oraz na stronie
Szczegółowe informacje w odniesieniu do przemieszczania zwierząt są również dostępne na stronie internetowej właściwej władzy weterynaryjnej Wielkiej Brytanii pod linkiem: https://www.gov.uk/guidance/pet-travel-to-europe-after-brexit#pet-travel-during-the-transition-period.
Zaszczep pupila, to tylko chwila!
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 14, grudzień 2020 12:04
- Opublikowano: poniedziałek, 14, grudzień 2020 12:00
- Magdalena Pierzak
Zaszczep pupila, to tylko chwila!
akcja informacyjna dotycząca szczepień psów przeciwko wściekliźnie w woj. mazowieckim
Pismo Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
Powiat Miński: Wyłączenia z terenu zagrożenia ASF
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 03, lipiec 2020 18:06
- Opublikowano: piątek, 03, lipiec 2020 18:04
- Ksymena Żelazna
Szanowni Państwo,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniu 12 czerwca 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L184/51 została opublikowana Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2020/773 z dnia 11 czerwca 2020 r. zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. W myśl ww. dokumentu gmina Latowicz, Dobre i Stanisławów w powiecie mińskim zostały wyłączone z obszaru zagrożenia i włączone do obszaru objętego ograniczeniami. Obecnie w powiecie mińskim obszar objęty ograniczeniami obejmuje gminy: Halinów, Miasto Sulejówek, Dębe Wielkie, Stanisławów, Dobre oraz Latowicz.
Z poważaniem,
Ksymena Żelazna
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim
Powiat Miński: Wyłączenia z terenu zagrożenia ASF
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 03, lipiec 2020 18:07
- Opublikowano: czwartek, 23, kwiecień 2020 09:21
- Ksymena Żelazna
Szanowni Państwo,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniu 20 kwietnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L121/9 została opublikowana Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2020/543 z dnia 17 kwietnia 2020 r. zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. W myśl ww. dokumentu gmina Halinów, Dębe Wielkie oraz miasto Sulejówek w powiecie mińskim zostały wyłączone z obszaru zagrożenia i włączone do obszaru objętego ograniczeniami.
Z poważaniem,
Ksymena Żelazna
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim
Informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 17, marzec 2020 22:34
- Opublikowano: wtorek, 17, marzec 2020 09:00
- Kamila Kieliszczyk
informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich
Uprzejmie informuję, że w dniu 1 marca 2020 roku na portalu internetowym „Świat Rolnika INFO" pojawił się artykuł dotyczący możliwości stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich (trzoda chlewna, drób) (https://swiatrolnika.info/maczki-mieso-kostne).
Podane w artykule dane mogą wprowadzić w błąd hodowców zwierząt gospodarskich oraz inne podmioty działające w sektorze pasz i utylizacji. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował redakcję w/w portalu, że nie jest prawdą, iż Komisja Europejska już pozwoliła na zniesienie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Prawdą, jest natomiast, że rozpoczęła się dyskusja na ten temat i jak wynika ze wstępnych informacji większość państw członkowskich UE, w tym Polska, opowiada się za zniesieniem tego zakazu. Jednak prace nad zmianą przepisów w zakresie dopuszczenia mączek mięsno-kostnych do żywienia zwierząt gospodarskich SĄ na bardzo wstępnym etapie. Kolejne etapy prac będą, wymagały wielu konsultacji merytorycznych i technicznych. Tak więc błędne są, umieszczone w ww. artykule sformułowania o treści „Jest pozwolenie na przedmiotowe produkty w paszach dla zwierząt" lub „po 16 latach wydano pozwolenie na mączki mięsno-kostne".
Ponadto biorąc pod uwagę treść przedstawionego artykułu poinformowano redakcje, że może nieść on za sobą, bardzo przykre konsekwencje dla polskich rolników i hodowców zwierząt gospodarskich, ponieważ po jego przeczytaniu mogli odnieść mylne wrażenie, że stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich jest już w zasadzie dopuszczalne. Natomiast inspektorzy weterynaryjni nadal pobierają, próbki pasz do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania przetworzonego białka pochodzenia zwierzęcego, nakładają, na gospodarstwa restrykcje, kierują sprawy do organów ścigania.
Biorąc pod uwagę powyższe, Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się z prośbą do redakcji portalu „Świat Rolnika INFO" o sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w ww. artykule.
KORONAWIRUS - Informacje, materiały i zalecenia
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 23, marzec 2020 00:39
- Opublikowano: piątek, 13, marzec 2020 09:00
- Marcin Wachnicki
KORONAWIRUS - Aktualne informacje i zalecenia
Bądź na bieżąco, odwiedzaj poniższe linki:
Informacje Głównego Inspektoratu Weterynarii:
https://www.wetgiw.gov.pl/inspekcja-weterynaryjna/koronawirus
https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/
Ważne informacje: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-rodzicow
Aktualności: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wiadomosci
Materiały do pobrania: https://www.gov.pl/web/koronawirus/do-pobrania
Lista szpitali: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali
Zarządzenie Nr 2 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (harmonogram egzaminów - dot. wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego)
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 24, styczeń 2020 09:55
- Opublikowano: piątek, 24, styczeń 2020 09:21
- Olga Sawicka
ZARZĄDZENIE NR 2
MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII
Z DNIA 3 STYCZNIA 2020 ROKU.
w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego
Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:
Do pobrania:
20200124_Zarządzenie_MWLW_nr_2.pdf
HPAI - Grypa ptaków o wysokiej złośliwosci HPAI - informacje.
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 13, styczeń 2020 23:49
- Opublikowano: poniedziałek, 13, styczeń 2020 09:00
- Marcin Wachnicki
Zasady ochrony drobiu przed chorobą
Informacje związane z grypą ptaków można także uzyskać w GIW pod numerami telefonów: 22 623 10 65, 22 623 27 80, 22 623 13 56 lub wysyłając pytanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
ZALECENIA DLA DROBNOTOWAROWYCH HODOWCÓW DROBIU - CHÓW PRZYZAGRODOWY
- karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
- przetrzymywanie drobiu na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
- odizolowanie od innego drobiu, kaczek i gęsi;
- przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
- unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek);
- zgłaszanie lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi, i innym organom władzy lokalnej zaobserwowanego spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu;
- po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi umycie rąk wodą z mydłem;
- używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu;
- osobom utrzymującym drób w chowie przyzagrodowym, aby nie były zatrudniane w przemysłowych fermach drobiu.
ZALECENIA DLA HODOWCÓW GOŁĘBI POCZTOWYCH
- karmienie i pojenie gołębi w sposób wykluczający dostęp ptaków dzikich;
- przechowywanie paszy w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem.
ZALECENIA DLA PRZEMYSŁOWYCH PRODUCENTÓW DROBIU
- przetrzymywanie ptaków w odosobnieniu (obowiązkowo w okresie wiosennych oraz jesiennych wędrówek dzikich ptaków) lub na wolnej, ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem ograniczenia kontaktu z dzikim ptactwem;
- karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
- zielonki stosowane w karmieniu drobiu wodnego (kaczki i gęsi), szczególnie w okresie wiosennych oraz jesiennych wędrówek dzikich ptaków, nie mogą pochodzić z terenów wysokiego ryzyka zanieczyszczenia ich wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, z okolic zbiorników wodnych, bagien, i innych miejsc stanowiących ostoję ptaków dzikich;
- szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą do picia lub przetrzymywanie ich wewnątrz budynków, a także unikanie pojenia ptaków i czyszczenia pomieszczeń wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek);
- ograniczenie przemieszczania się osób postronnych oraz zwierząt pomiędzy obiektami, w których przechowywana jest karma dla zwierząt a obiektami, w których bytuje drób;
- rozłożenie przed wejściami do budynków, gdzie utrzymywany jest drób mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym;
- wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów na teren fermy, poza działaniami koniecznymi np. dowóz paszy, odbiór drobiu do rzeźni lub przez zakład utylizacyjny;
- obowiązkową dezynfekcję pojazdów wjeżdżających;
- rozłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdem i wejściem na teren gospodarstwa;
- używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu;
- wprowadzenie obowiązku przeprowadzania dokładnego mycia i dezynfekcji rąk przed wejściem do obiektów, w których utrzymuje się drób;
- brak kontaktu pracowników ferm drobiu z innym ptactwem np. kurami, gołębiami.
DODATKOWE ZALECENIA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
- słomę, która będzie wykorzystywana w chowie ściółkowym należy zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa (przetrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach, zadaszyć itp.);
- należy regularnie przeglądać wszelkie połączenia i rury (silosy paszowe) pod kątem obecności zanieczyszczeń np. odchodami dzikich ptaków;
- należy eliminować wszelkie możliwe do usunięcia nieszczelności budynków inwentarskich (umieścić siatki w oknach i otworach, zabezpieczyć kominy wentylacyjne);
- nie należy tworzyć sztucznych zbiorników wodnych na terenie gospodarstwa (np. oczka wodne), a istniejące należy zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa;
- nie należy dokarmiać dzikiego ptactwa na terenie gospodarstwa (usunąć karmniki);
- jeżeli na terenie gospodarstwa znajdują się drzewa owocowe należy jak najczęściej usuwać opadłe owoce.
Nieprzestrzeganie wymienionych wyżej zaleceń może powodować wzrost zagrożenia grypą ptaków.
Informacja o niepokojących objawach chorobowych lub padnięciach drobiu powinna być niezwłocznie przekazana do powiatowego lekarza weterynarii .
Więcej o grypie ptaków, w tym o jej objawach, można przeczytać tutaj .
Więcej o obowiązkach posiadacza zwierząt, działaniach IW, regulacjach dotyczących zapomogi i odszkodowania ze środków budżetu państwa można przeczytać tutaj .
APEL
do hodowców drobiu
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
oraz
Głównego Lekarza Weterynarii
Szanowni Państwo!
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
̵- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
̵- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
̵- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
̵- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
̵- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego Nr 25 z dnia 02 grudnia 2019 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół
- Szczegóły
- Poprawiono: niedziela, 29, grudzień 2019 05:31
- Opublikowano: czwartek, 05, grudzień 2019 09:23
- M. Trzcinska
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego Nr 25
z dnia 02 grudnia 2019 r.
w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół
Do wiadomości i zastosowania Rozporządzenie Nr 25 Wojewody Mazowieckiego z dnia 02 grudnia 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu mińskiego i otwockiego.
Rozporządzenie zostało umieszczone w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego pod poz. 13834.
Do pobrania:
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego
plik - DzUWM_roz25_2019.pdf
Mapka:
Rozporządzenie Nr 2 z 2019 r. uchylajace rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu mińskiego
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 30, sierpień 2019 12:34
- Opublikowano: czwartek, 29, sierpień 2019 09:21
- K. Żelazna
ROZPORZĄDZENIE NR 2/2019
POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W MIŃSKU MAZOWIECKIM
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu mińskiego
Do pobrania:
Rozporządzenie nr 16 Wojewody Mazowieckiego z dnia 22 sierpnia 2019
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 27, sierpień 2019 14:51
- Opublikowano: czwartek, 22, sierpień 2019 09:20
- M.Wachnicki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje o uchyleniu przez Wojewodę Mazowieckiego rozporządzenia w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu mińskiego i węgrowskiego.
ROZPORZĄDZENIE Nr 16 WOJEWODY MAZOWIECKIEGO
z dnia 20 sierpnia 2019 r.
uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu mińskiego i węgrowskiego
Do pobrania plik ROZ16_WOJEWODA.pdf
Rozporządzenie Nr 1 z 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu mińskiego
- Szczegóły
- Poprawiono: niedziela, 28, lipiec 2019 21:47
- Opublikowano: poniedziałek, 22, lipiec 2019 09:21
- K. Żelazna
ROZPORZĄDZENIE NR 1/2019
POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W MIŃSKU MAZOWIECKIM
z dnia 19 lipca 2019 r.
w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu mińskiego
Do pobrania:
Komunikat PLW w sprawie wykrycia drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń od początku wystąpienia choroby (pierwszego w 2019 r.) na terenie powiatu mińskiego.
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 16, lipiec 2019 18:20
- Opublikowano: wtorek, 16, lipiec 2019 08:00
- Marcin Wachnicki
KOMUNIKAT
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń od początku wystąpienia choroby (pierwszego w 2019 r.) na terenie powiatu mińskiego.
Dnia 16 lipca 2019 r. drogą poczty elektronicznej otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach nr P/19/32880, P/19/32881, P/19/32889 dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 3347 szt., zlokalizowanym w miejscowości Mienia 139, w gminie Cegłów, powiat miński - na obszarze objętym ograniczeniami (czerwonym) - określonym w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.
W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV). W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Komunikat PLW w sprawie dofinansowania gospodarstw przy rezygnacji z hodowli świń (zagrożenie afrykańskim pomorem)
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 09, lipiec 2019 13:02
- Opublikowano: poniedziałek, 08, lipiec 2019 00:35
- Marcin Wachnicki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w przypadku, gdy gospodarstwo rolne znajduje się na terenach objętych afrykańskim pomorem świń i planuje zzrezygnować z hodowli może ubiegać się o dofinansowanie. Rolnicy mogą otrzymać na ten cel bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. złotych. Należy wnioskować na ten cel.
Więcej informacji oraz dokumenty aplikacyjne na stronie ARiMR:
Więcej szczegółów w poniższym piśmie:
Komunikat PLW ws.bezzwrotnej premii ARiMR.pdf
Komunikat PLW w sprawie wniosku o przemieszczenie do rzeźni świń na terenach zagrożonych
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 11, lipiec 2019 08:25
- Opublikowano: piątek, 05, lipiec 2019 00:35
- Marcin Wachnicki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w przypadku przemieszczeń do rzeźni świń na obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim.
Wniosek:.
Więcej szczegółów w poniższym piśmie:
Komunikat PLW ws. wniosku o przemieszczenie świń do rzeźni.pdf
Komunikat PLW w sprawie ustalenia stopnia zainteresowania eksportem bydła do Turcji
- Szczegóły
- Poprawiono: sobota, 29, czerwiec 2019 23:20
- Opublikowano: środa, 26, czerwiec 2019 00:35
- Marcin Wachnicki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w celu ustalenia stopnia zainteresowania eksportem bydła do Turcji będzie przyjmował zgłoszenia do dnia 08 lipca 2019 roku.
Zgłoszenia będą przyjmowane w siedzibie Inspektoratu w Mińsku Mazowieckim ul. Szczecińska 8 lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej szczegółów w poniższym piśmie.
Komunikat PLW ws. eksportu bydła do Turcji.pdf
Komunikat PLW w sprawie unieważnienia odznaki identyfikacyjnej o nr 14-1256
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 05, czerwiec 2019 14:32
- Opublikowano: piątek, 31, maj 2019 00:35
- Marcin Wachnicki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje,
że z dniem 29.05.2019 unieważnia odznakę identyfikacyjna o numerze 14-1256.
Posługiwanie się ww. odznaką weterynaryjną przez osoby nieupoważnione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jest niezgodne z prawem.
Więcej szczegółów w poniższym piśmie.
Komunikat PLW ws. unieważnienia odznaki.pdf
KUPUJ ŚWIADOMIE - Bądź EKO
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 02, kwiecień 2019 07:24
- Opublikowano: wtorek, 02, kwiecień 2019 00:35
- Marcin Wachnicki
Aktualizacja Programu zwalczania SALMONELLA
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 26, luty 2019 14:46
- Opublikowano: wtorek, 26, luty 2019 09:00
- M. Juniak - Płotka
W załączeniu przedstawiamy:
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 8 lutego 2019 r.
w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus” na lata 2019 i 2020
oraz w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków rzeźnych” na lata 2019–2021
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2019/268 z dnia 15 lutego 2019 r.
zmieniające rozporządzenia (UE) nr 200/2010, (UE) nr 517/2011, (UE) nr 200/2012 i (UE) nr 1190/2012 w odniesieniu do niektórych metod pobierania próbek i badań drobiu na obecność salmonelli
Do pobrania pisma w formacie pdf:
program indyki rzezne_2019_2021.pdf
Salmonella zmiana przepisów UE.pdf
Informacja o zagrożeniu wścieklizną
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 29, styczeń 2019 12:51
- Opublikowano: wtorek, 29, styczeń 2019 12:02
- K. Marciniak, P.Chodorek
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przekazuje w załączeniu mapę lokalizacji zwierząt podejrzanych o wściekliznę na terenie powiatu mińskiego w III kwartale 2018 r., które zostały przebadane laboratoryjnie w kierunku tej choroby (przypadek - nr 101).
Jednocześnie aby zwiększyć skuteczność nadzoru nad tą niebezpieczną chorobą, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim zwraca się z prośbą o zgłaszanie przypadków znalezienia zwłok bezdomnych psów i kotów oraz zwierząt dzikich padłych w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw i domostw ludzkich. Zgłaszać należy również wszystkie przypadki stwierdzenia nienaturalnego zachowania zwierząt, wskazującego na możliwość zarażenia wirusem wścieklizny oraz zwierząt padłych lub zabitych z objawami klinicznymi wścieklizny takimi jak:
- nadmierna pobudliwość
- agresja wobec ludzi i zwierząt
- brak lęku przed człowiekiem u zwierząt dzikich
- trudności w połykaniu (pokarmu, wody)
- porażenia kończyn, drgawki
Badania ww. zwierząt są elementem nadzoru biernego nad wścieklizną i stanowią najważniejsze źródło informacji na temat występowania choroby.
tel. 25 758 50 59 w. 30, fax 25 758 50 59 w. 49
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szkolenie dla lekarzy weterynarii z terenu powiatu mińskiego
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 28, styczeń 2019 17:08
- Opublikowano: poniedziałek, 28, styczeń 2019 13:02
- A. Wójcik
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje,
że w dniu 1 lutego 2019 r. (piątek) o godzinie 09:30 odbędzie się
szkolenie dla lekarzy weterynarii z terenu powiatu mińskiego
w zakresie wymagań przy uboju z konieczności poza rzeźnią
zwierząt gospodarskich kopytnych.
Szkolenie odbędzie się w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
w Mińsku Mazowieckim, ul. Szczecińska 8.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA !!!
Harmonogram egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 10, styczeń 2019 13:08
- Opublikowano: czwartek, 10, styczeń 2019 08:20
- K. Kieliszczyk
W załączeniu przesyłam Zarządzenie Nr 4 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 8 stycznia 2019 r., w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego,
Do pobrania - dokument zarzadzenie_MWLW.pdf
Komunikat o szczepieniu lisów
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 30, sierpień 2018 14:57
- Opublikowano: czwartek, 30, sierpień 2018 09:20
- K. Marciniak
Obowiązkowe spisy zwierząt ulotka dla Rolników
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 08, listopad 2017 11:10
- Opublikowano: środa, 08, listopad 2017 09:20
- A. Łoza
Szanowny Rolniku Pamiętaj! |
Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń) obowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada - co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia.
Niedopełnienie obowiązku zagrożone jest karą grzywny. |
|
Do pobrania plik ulotka_spisy.pdf
Poradnik Dobrych Praktyk Higienicznych Wytwarzania Serów i Innych Produktów Mleczarskich
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 08, listopad 2017 08:38
- Opublikowano: poniedziałek, 02, październik 2017 09:20
- P. Chodorek
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o wydawnictwie:
Publikacja „Poradnik Dobrych Praktyk Higienicznych Wytwarzania Serów i Innych Produktów Mleczarskich w Farmerskim Przetwórstwie Mleka" to pierwszy w Polsce tak kompletny i syntetyczny opis zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną produkcji przy przetwórstwie mleka na sery i inne produkty mleczarskie.
Link do strony: http://www.efrwp.pl/poradnik-dobrych-praktyk
Poradnik, podzielony jest na trzy części - treść zasadniczą poradnika, karty operacji i karty procesu dla poszczególnych produktów (karty mają atrybut wyświetlania należy je przeglądać ze strony Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej):
Do pobrania plik Poradnik_dobrych_praktyk.pdf
Rozporządzenie MRiRW ws. IBRIPV oraz BVDMD
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 19, wrzesień 2017 11:43
- Opublikowano: czwartek, 14, wrzesień 2017 09:21
- C. Bogusz, J. Borcuch
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o wprowadzeniu dobrowolnego programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła.
w załączeniu:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 4 sierpnia 2017 r.
Do pobrania:
ChA - prezentacja z dnia 17 stycznia 2017 r.
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 07, luty 2017 09:41
- Opublikowano: poniedziałek, 06, luty 2017 09:00
- J. Borcuch
Materiały z narady z Wojewódzkimi Inspektorami ds. Zdrowia Zwierząt
i Zwalczania Chorób Zakaźnych Zwierząt z dnia 17 stycznia 2017 r.
ws. Choroby Aujeszkyego.
Do pobrania prezentacja: Choroba Aujeszkyego – aktualna sytuacja w Polsce
plik ChA_20170117.pdf
Zgłoszenie posiadania ptactwa w chowie przydomowym
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 30, styczeń 2017 09:23
- Opublikowano: czwartek, 19, styczeń 2017 08:20
- M. Juniak
Zgłoszenie posiadania ptactwa w chowie przydomowym.
Formularz pdf można wypełnić elektronicznie po pobraniu na dysk i otwarciu w programie Acrobat Reader (nie w oknie przeglądarki). Następnie należy odesłać wypełniony i zapisany plik pdf jako załącznik emaila na Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do pobrania - dokument zgloszenie_ptactwa.pdf
Zgłoszenie przesyłki drobiu
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 02, styczeń 2017 11:22
- Opublikowano: poniedziałek, 02, styczeń 2017 08:20
- J. Borcuch
Zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 19, grudzień 2016 10:09
- Opublikowano: poniedziałek, 19, grudzień 2016 08:20
- A. Łoza
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przekazuje komunikat ARiMR dotyczący zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt:
Artykuł na stronie ARiMR
http://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat.html
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 15, listopad 2016 10:21
- Opublikowano: wtorek, 15, listopad 2016 08:20
- M. Lewandowska
UWAGA!!!
Psa znaleziono w powiecie mińskim, gmina Dobre,
|
Kradzież pieczątki i świadectw
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 02, listopad 2016 11:53
- Opublikowano: środa, 02, listopad 2016 08:20
- A. Wójcik
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Katowicach przekazuje do wiadomości:
Kliknij dokument aby powiększyć w nowym oknie.
Gorączka Q wytyczne dla lekarzy weterynarii i hodowców
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 16, marzec 2016 09:01
- Opublikowano: środa, 16, marzec 2016 08:20
- T. Żelazny
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 08, luty 2016 10:29
- Opublikowano: poniedziałek, 08, luty 2016 09:20
- P. Chodorek
22-27 luty |
Do pobrania pismo Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 stycznia 2016 roku w formacie PDF
Zarządzenie nr 2 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 14, styczeń 2016 11:09
- Opublikowano: czwartek, 14, styczeń 2016 09:20
- E. Mucha
z dnia 4 stycznia 2016 r.
w sprawie harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego.
Do pobrania zarządzenie w formacie PDF
Konsultacje w sprawie choroby Aujeszkyego świń
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 07, styczeń 2016 11:56
- Opublikowano: wtorek, 05, styczeń 2016 09:00
- J. Borcuch
Ogłoszenie Konsultacji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim w.s. Choroby Aujeszkyego:
Do pobrania Ogłoszenie w pliku pdf
Plakat "ZIMĄ PAMIĘTAJ O ZWIERZĘTACH"
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 10, styczeń 2017 08:29
- Opublikowano: wtorek, 15, grudzień 2015 09:00
- M. Juniak, M Lewandowska
Zgodnie z pismem Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, co następuje.
W związku z ustaleniami, jakie zapadły podczas Forum ds. Ochrony Zwierząt, działającym przy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, oraz mając na względzie tegoroczną - srogą zimę, w załączeniu przekazuję plakat informacyjny mający na celu zwrócenie szczególnej uwagi na postępowanie ze zwierzętami podczas niskich temperatur.
Do pobrania Plakat w pliku pdf
Ogłoszenie w sprawie wyznaczeń
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 16, listopad 2015 11:05
- Opublikowano: poniedziałek, 16, listopad 2015 09:00
- J. Borcuch
Ogłoszenie Zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim:
Do pobrania Ogłoszenie w pliku pdf
Wysyłka owiec do Białorusi - Świadectwo zdrowia
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 04, maj 2015 10:05
- Opublikowano: poniedziałek, 04, maj 2015 09:00
- J. Borcuch
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, iż do 11 maja można zgłaszać zainteresowanie wysyłką owiec do Białorusi. Wymagania w tym zakresie zostały określone w załączonym świadectwie zdrowia:
Schroniska w powiecie
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 08, kwiecień 2015 10:17
- Opublikowano: środa, 08, kwiecień 2015 09:20
- J. Borcuch
UWAGA! Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, iż na terenie powiatu mińskiego zarejestrowano jedno schronisko dla zwierząt,
Jednocześnie informuję, iż z dniem 26 marca 2015 r. wydana została decyzja zakazująca przyjmowania zwierząt do ww. schroniska. Decyzje wydano w następstwie przeprowadzonej kontroli i stwierdzonych uchybień. |
Informacja na temat zwiększenia obsady brojlerów
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 23, marzec 2015 10:32
- Opublikowano: poniedziałek, 23, marzec 2015 09:00
- M. Juniak
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przypomina, iż zgodnie z art. 12d. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856) – hodowca ma możliwość zwiększenia obsady kurcząt brojlerów do 39 oraz 42 kg/m² powierzchni kurnika pokrytej ściółką.
Wymagania dotyczące utrzymania kurcząt brojlerów, zarówno w normalnej jak i zwiększonej obsadzie znajdą Państwo w poniższych aktach prawnych:
Rozporządzenie MRiRW z 7.09.2010.pdf
Rozporządzenie MRiRW z 15.02.2010.pdf
Ustawa o ochronie zwierząt.pdf
Informacja na temat Epidemiologicznej Biegunki Świń (PED)
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 19, marzec 2015 13:18
- Opublikowano: czwartek, 19, marzec 2015 09:00
- J. Borcuch
Do pobrania pisma w formacie pdf:
Informacja na temat Epidemiologicznej Biegunki Świń (PED)
Raport EFSA na temat Epidemiologicznej Biegunki Świń (PED)
Komunikat PLW o unieważnieniu odznaki 14-1244
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 16, marzec 2015 14:26
- Opublikowano: poniedziałek, 16, marzec 2015 09:20
- A. Ziomek
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim dotyczący unieważnienia odznaki identyfikacyjnej z numerem 14-1244.
Ewentualnego znalazcę odznaki identyfikacyjnej o nr 14-1244 prosimy o kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Mińsku Mazowieckim ul. Szczecinska 8, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel 25 758 50 59.
Świadectwa Zdrowia - podział terenu w Powiecie Mińskim
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 11, luty 2021 12:26
- Opublikowano: czwartek, 26, luty 2015 08:43
- M. Trzcińska, J. Borcuch, P. Chodorek
gmina |
lek. wet. |
telefon |
Latowicz (13) |
Kacper Guzowski |
736 84 84 59 |
Mrozy (11)(12) |
Agnieszka Żmudzka |
500 13 38 58 |
Kałuszyn (8) |
Dariusz Skrzypek Anna Gadomska |
602 51 81 04 693 05 37 68 25 757 12 16 |
Siennica (9) |
Sławomir Hardej |
504 17 28 45 |
Dębe Wielkie (3) |
Andrzej Mastalerz |
502 20 81 68 |
Halinów, (2) |
Roman Maj |
601 32 43 35 |
Sulejówek (1) |
Roman Maj |
601 32 43 35 |
Stanisławów (4) |
Roman Maj |
601 32 43 35 |
Dobre (5) |
Dariusz Skrzypek Anna Gadomska |
602 51 81 04 693 05 37 68 25 757 12 16 |
Jakubów (7) |
Leszek Sasin |
603 33 08 38 |
Mińsk Mazowiecki (6) |
Jan Rogulski Ryszard Trzeciak |
604 92 38 13 602 35 55 92 |
Cegłów (10) |
Ryszard Trzeciak |
602 35 55 92 |
+ Lechosław Marcinkowski - nadzór nad targiem w Sulejówku
Patrz też lekarze weterynarii w powiecie mińskim.
Mały Chrząszcz Ulowy
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 13, luty 2015 13:28
- Opublikowano: piątek, 13, luty 2015 09:00
- M. Juniak
W związku z otrzymaną od Komisji Europejskiej informacją o wystąpieniu inwazji małego chrząszcza ulowego w pasiekach na południu Włoch przypominamy pszczelarzom o warunkach jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu pszczół do i z Unii Europejskiej. Szczególne zastosowanie mają tu:
- art. 7 i 13 rozporządzenia (WE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r.
- Dyrektywa 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r.
- załącznik A pkt I do Dyrektywy 90/425/EWG
Znaczenie dla handlu może mieć również decyzja wykonawcza Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do potwierdzonych przypadków występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech.
W trosce o zdrowie rodzin pszczelich i przeciwdziałanie rozprzestrzenieniu się inwazji małego chrząszcza ulowego przypominamy o obowiązku zgłaszania przypadków wystąpienia inwazji małego chrząszcza ulowego Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.
Przydatne linki:
http://ec.europa.eu/food/animals/live_animals/bees
http://pasieka24.pl/wszystkie-nr-pasieki/111-pasieka-2-2014/1311-may-chrzszcz-ulowy.html
Informacja 15
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 15, styczeń 2015 12:18
- Opublikowano: czwartek, 15, styczeń 2015 09:00
- M. Lewandowska
W związku z analizą regulacji rozporządzenia MRiRW przez Prokuraturę Generalną w kwestii dotyczącej kastracji prosiąt, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przekazuje do wiadomości pismo Głównego Lekarza Weterynarii.
Do pobrania załączone pismo w formacie pdf:
Pismo Głównego Lekarza Weterynarii
z dnia 14 listopada 2014 r.- plik info15.pdf
Informacja dla Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 12, styczeń 2015 11:37
- Opublikowano: poniedziałek, 12, styczeń 2015 09:00
- S. Pytel
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Minsku Mazowieckim przypomina lekarzom weterynarii wolnej praktyki o konieczności bezwzglednego przestrzegania przepisow dotyczących zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji, określonych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 września 2011 r.
Do pobrania załączone pismo w formacie pdf:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 29 września 2011 r.- plik rozporzadzenie.pdf
Informacja - Status Trzęsawki Klasycznej stad owiec i kóz
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 08, styczeń 2015 11:33
- Opublikowano: czwartek, 08, styczeń 2015 09:00
- T. Żelazny
W związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów załącznika VIII rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii oraz ze względu na idące za tym nowe wymagania dotyczące wewnątrzunijnego handlu owcami i kozami oraz ich nasieniem i zarodkami, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje o możliwości uzyskania statusu gospodarstwa o znikomym ryzyku wystąpienia trzęsawki klasycznej.
W celu dokonania zgłoszenia należy do dnia 16 stycznia 2015 r. złożyć stosowne oświadczenie w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Mińsku Mazowieckim.
Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przesyła schemat wymagań, które
gospodarstwo musi spełnić, aby status ten mógł zostać nadany.
Do pobrania załączone pismo w formacie pdf:
Informacja - zarządzenie 12
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 10, grudzień 2014 09:24
- Opublikowano: środa, 03, wrzesień 2014 09:00
- C. Bogusz, A.Ziomek
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim pragnie poinformować, iż po długotrwałym procesie tworzenia i weryfikacji Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mińsku Mazowieckim realizuje swoje zadania na podstawie zatwierdzonej przez Archiwum Państwowe w Siedlcach instrukcji kancelaryjnej.
Do pobrania załączone pisma w formacie pdf:
pismo Archiwum Państwowe w Siedlcach - plik pdf
zarządzenie 12 PLW w Mińsku Mazowieckim - plik pdf
Wymagania weterynaryjne dla prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 02, wrzesień 2014 11:25
- Opublikowano: poniedziałek, 01, wrzesień 2014 09:00
- M. Karpińska, A. Jackiewicz
Pismo Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Do pobrania pismo w formacie pdf, plus załącznik jako plik MS Word w formacie doc:
Informacja
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 21, maj 2014 11:10
- Opublikowano: środa, 21, maj 2014 09:20
- P. Chodorek
Informacja
W dniu 11 czerwca 2014 r. (środa) w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Mińsku Mazowieckim odbędzie się szkolenie dla wszystkich pracowników. Szkolenie dotyczy projektu „Doskonalenie standardów zarządzania w administracji rządowej” mającego na celu wdrożenie w tutejszym Inspektoracie zintegrowanego systemu zarządzania w oparciu o wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009.
Z uwagi na udział wszystkich pracowników w w/w szkoleniu załatwienie spraw w tym dniu może być utrudnione. Prosimy o kontakt i załatwianie spraw w urzędzie w innym terminie.
Za wszelkie niedogodności powstałe w tym dniu przepraszamy. |
ZASADY STOSOWANIA NAWOZÓW ORGANICZNYCH I POLEPSZACZY GLEBY
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 23, kwiecień 2014 09:13
- Opublikowano: środa, 23, kwiecień 2014 09:00
- S. Pytel
Zalecenia EFSA odnośnie zagrożenia ASF
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 18, luty 2014 23:56
- Opublikowano: piątek, 14, luty 2014 09:20
- J. Borcuch
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przekazuje w załączeniu do niniejszego pisma informacje nt. działań zapobiegających wystąpieniu ASF przekazanych podczas posiedzenia ekspertów EFSA w styczniu br., otrzymane za pośrednictwem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
Pragnę zwrócić uwagę na pkt. 2 przedmiotowej informacji. Zwrócono w nim uwagę na główne czynniki ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF, do których zaliczono: transporty dzików i świń, mięso i jego przetwory, środki transportu oraz ludzie mający bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Eksperci EFSA zalecają rozważenie wprowadzenia zakazu udziału w polowaniach dla hodowców świń lub zakazu chowu świń przez myśliwych. Zalecono również szczególną uwagę dla lekarzy weterynarii - myśliwych. Powinni oni przestrzegać dezynfekcji samochodów, zwłaszcza jeśli w samochodzie przewożone są tusze dzików/trofea myśliwskie. Zaleca się unikanie wizytowania ferm w czasie min. 48 godzin od polowania oraz zmianę odzieży i obuwia w przypadku wizytowania gospodarstw utrzymujących świnie w czasie krótszym niż 2 dni od zakończenia polowania.
prosimy kliknąć w miniaturę dokumentu
Informacja o zgłaszaniu nieprawidłowości
- Szczegóły
- Poprawiono: sobota, 14, grudzień 2013 11:38
- Opublikowano: środa, 13, listopad 2013 09:20
- M. Trzcińska
Ulotka GIW o uboju z konieczności
- Szczegóły
- Poprawiono: sobota, 14, grudzień 2013 11:41
- Opublikowano: wtorek, 01, październik 2013 09:20
- M. Karpińska
Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią
- Ulotka opracowana w DBŻiW w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Do pobrania ulotka w formacie PDF
Informacja PLW o odszkodowaniach
- Szczegóły
- Poprawiono: sobota, 14, grudzień 2013 11:40
- Opublikowano: wtorek, 01, październik 2013 09:20
- J. Borcuch
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim
Do hodowców trzody chlewnej
Hodowco! Nie obawiaj się informować o wszelkich zauważonych niepokojących objawach, jakie wystąpią w twoim stadzie.
W przypadku potwierdzenia afrykańskiego pomoru świń (lub innej choroby podlegającej obowiązkowi zwalczania) i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 % wartości rynkowej zwierząt.
Inspekcja Weterynaryjna dysponuje odpowiednią rezerwą środków finansowych na ewentualność wybuchu choroby i konieczność wypłaty odszkodowań.
Szybkie zauważenie i zwalczenie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń będzie miało podstawowe znaczenie dla ograniczenia strat wywołanych tą chorobą |
Do pobrania ulotka w formacie PDF
Komunikat PLW o unieważnieniu odznaki 14-1208
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 29, sierpień 2013 11:58
- Opublikowano: czwartek, 29, sierpień 2013 09:20
- P. Chodorek
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim dotyczący unieważnienia odznaki identyfikacyjnej z numerem 14-1208.
Ewentualnego znalazcę odznaki identyfikacyjnej o nr 14-1208 prosimy o kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Mińsku Mazowieckim ul. Szczecinska 8, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel 25 758 50 59.
Komunikat PLW o uboju z konieczności bydła
- Szczegóły
- Poprawiono: piątek, 21, czerwiec 2013 08:24
- Opublikowano: czwartek, 20, czerwiec 2013 09:20
- M. Karpińska
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim dotyczący uboju z konieczności bydla, które doznało urazu na terenie gospodarstwa.
Sprostowanie
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 12, wrzesień 2013 11:33
- Opublikowano: czwartek, 13, czerwiec 2013 08:11
- lek. wet. C. Bogusz
Mińsk Mazowiecki, dnia 10.06.2013r.
S P R O S T O W A N I E
PIW.MM.5080/ 5/2011
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, że w tutejszym piśmie znak PIW.MM.5080/ 5/2011 z dnia 13 kwietnia 2011 r. dotyczącym wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny zawarto błędną informację o wysokości opłaty za badanie mięsa zwierząt rzeźnych na terenie gospodarstwa pobieranej od właściciela zwierzęcia.
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 04, czerwiec 2013 09:22
- Opublikowano: poniedziałek, 11, luty 2013 09:48
- M. Lewandowska
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. U. WE L 300 z dnia 14.11.2009 r.) martwe zwierzęta futerkowe lub ich części (tuszki oraz padłe zwierzęta) są produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego kategorii 2.
Zarządzenie nr 1 Mazowieckiego Lekarza Weterynarii
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:34
- Opublikowano: poniedziałek, 28, styczeń 2013 10:54
- E. Mucha
Obowiązek rejestracji - dodatkowe choroby
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:26
- Opublikowano: czwartek, 03, styczeń 2013 10:42
- J. Borcuch
INFORMACJA - zmiana stempla
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 05, luty 2013 09:50
- Opublikowano: piątek, 09, listopad 2012 09:55
- A. Ziomek
Szczepienie profilaktyczne kotów
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 13, czerwiec 2013 09:18
- Opublikowano: piątek, 09, listopad 2012 09:35
- M. Koniecko
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, co nastepuje.
W związku z wystąpieniem ognisk wścieklizny na terenie obszaru województwa mazowieckiego i ze względu na zagrożenie wścieklizną zalecane jest szczepienie profilaktyczne kotów przeciwko tej jednostce chorobowej, mimo braku ustawowego obowiązku przeprowadzania szczepienia u tego gatunku zwierząt.
Ochrona zwierząt podczas ich uśmiercania
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:26
- Opublikowano: wtorek, 06, listopad 2012 08:28
- M. Lewandowska
W związku z wejściem w życie, od dnia 1 stycznia 2013 r. przepisów rozporządzenia Rady 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim, udostępnia ww. rozporządzenie celem zapoznania, dla wszystkich hodowców utrzymujących zwierzęta futerkowe. | ![]() |
Do pobrania plik z rozporządzeniem 1099_2009.pdf
Zarządzenie Nr 11 PLW w Mińsku Mazowieckim
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:36
- Opublikowano: środa, 31, październik 2012 09:31
- P. Chodorek
Zarządzenie Nr 11
Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim
z dnia 29 października 2012 roku
w sprawie zasad oraz wysokości opłat dotyczących udostępniania informacji publicznej
Ulotka dla hodowców utrzymujących świnie
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:30
- Opublikowano: środa, 13, czerwiec 2012 10:13
- M. Lewandowska
W związku z wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2013 r. przepisu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. 2010, Nr 56, poz. 344 z późn. zm.), dotyczącego utrzymywania grupowego loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia, Powiatowy Lekarz Weterynarii udostępnia ulotkę informacyjną opracowaną przez Głównego Lekarza Weterynarii.
Zgłaszanie przypadków padnięć zwierząt gospodarskich
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:36
- Opublikowano: piątek, 27, kwiecień 2012 10:07
- E. Mucha
Do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim należy zgłaszać przypadki padnięć bydła, owiec i kóz*) w gospodarstwach znajdujących się na terenie powiatu mińskiego.
Zgłaszać należy przypadki padnięcia zwierząt w każdym wieku*), niezależnie od tego czy posiada ono numer kolczyka oraz czy urodziło się martwe.
Czytaj więcej: Zgłaszanie przypadków padnięć zwierząt gospodarskich
Zakaz stosowania mączek mięsno – kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:34
- Opublikowano: wtorek, 24, kwiecień 2012 10:34
- E. Mucha
W związku z niepokojącym wzrostem liczby przypadków nielegalnego stosowania mączek mięsno – kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz stanowczym pismem skierowanym w tej sprawie przez Komisję Europejską do Rządu RP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim udostępnia ulotkę informacyjną Głównego Lekarza Weterynarii.
Dokumentacja leczenia zwierząt
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 24, październik 2017 10:43
- Opublikowano: wtorek, 27, marzec 2012 10:00
- M. Lewandowska
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, co następuje.
Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie, a także Ci, którzy korzystają z pomocy unijnej zobowiązani są do przestrzegania tzw. "Zasad wzajemnej zgodności" (cross compliance).
„Bezpieczny Dom”
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:36
- Opublikowano: poniedziałek, 27, luty 2012 09:14
- A. Jaremin-Mordes
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje o działalności Stowarzyszenia na rzecz domów rodzinnych dla zwierząt „Bezpieczny Dom”.
Rozprzestrzenianie się zakażeń wywołanych wirusem Schmallenberg
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:29
- Opublikowano: środa, 01, luty 2012 10:55
- J. Borcuch
W listopadzie 2011 r. w gospodarstwach na terytorium Niemiec, Holandii i Belgii utrzymujących bydło, owce i kozy wykryto nieznany wcześniej wirus, nazwany od miejsca gdzie stwierdzono go po raz pierwszy wirusem „Schmallenberg”.
więcej...Rozprzestrzenianie się zakażeń wywołanych wirusem Schmallenberg
Informacja dla rolników!
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:25
- Opublikowano: poniedziałek, 21, listopad 2011 09:43
- M. Trzcińska
ROLNIKU JEŻELI CHCESZ SPRZEDAWAĆ NIEPRZETWORZONE PRODUKTY ZWIERZĘCE. Plik word ulotka informacyjna w dziale materiały do pobrania lub bezpośrednio rolniku.doc
Wniosek o certyfikat na mleko
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:33
- Opublikowano: poniedziałek, 21, listopad 2011 09:31
- M. Trzcińska
Wzór wniosku o wydanie zaświadczenia o spełnianiu przez gospodarstwo produkcji mleka wymagań weterynaryjnych wynikających z rozporządzeń unijnych nr 852 i 853/2004. Wniosek w formie pliku programu word do pobrania w dzialemateriały do pobrania lub bezpośrednio pod następującym linkiem plik wniosek_mleko.doc
Informacja dla przedsiębiorców
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:26
- Opublikowano: wtorek, 08, listopad 2011 10:18
- Monika Karpińska
Informacja dla przedsiębiorców na temat możliwości prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych w gospodarstwie w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej. Opracowanie w dziale: materiały do pobrania.
Nowa Strona
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 24, kwiecień 2013 10:26
- Opublikowano: piątek, 28, październik 2011 10:29
- Piotr Chodorek
Przedstawiamy nową stronę internetową Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Mińsku Mazowieckim. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi kategoriami w menu oraz informacjami, artykulami, łączami. Przypominamy że strona jest jednocześnie stroną Biuletynu Informacji Publicznej naszego urzedu.
Podkategorie
Aktualności
- Wścieklizna na terenie powiatu mińskiego!
- Informacja Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zgłaszania dzików
- Ukraina - przemieszczanie zwierząt - tymczasowa procedura
- Informacja dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi
- Zarządzenie Nr 3 Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 11 stycznia 2022 r.
Aktualności ASF, HPAI, AFB
- Rozporządzenie nr 15 Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 maja 2021
- Aktualizacja wykazu podmiotów działających w obszarze zagrożenia ASF
- Rozporządzenie nr 4 Wojewody Mazowieckiego z dnia 29 maja 2020 r.
- Powiat Miński: Wyłączenia z terenu zagrożenia ASF
- HPAI - Grypa ptaków o wysokiej złośliwosci HPAI - informacje